ZARZĄDZENIE NR 12/2019/20 

DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 89 W GDAŃSKU 

Z DNIA   23 MARCA 2020 R. W SPRAWIE  ORGANIZACJI 

KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA 

 FUNKCJONOWANIA SZKOŁY W   ZWIĄZKU  

Z   ZAPOBIEGANIEM,  PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 

Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r.  w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem,  przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  zarządza się, co następuje:   

  • 1 
  1. W związku   z    czasowym    ograniczeniem   funkcjonowania   Szkoły,   wprowadza się nauczanie na odległość, podczas którego będzie realizowana podstawa programowa jak również możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. 
  2. Nauczyciele w tygodniowym zakresie materiału dla poszczególnych klas mają obowiązek uwzględnić m.in. : 
  3. równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu,   
  4. zróżnicowanie tych zajęć,   
  5. możliwości psychofizyczne ucznia,   
  6. łączenie naprzemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,  
  7.  ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.   
  • 2       
  1. Ustala się następujące formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami poprzez: dziennik GPE, służbową pocztę nauczyciela, aplikację Microsoft Teams.   
  2. Organizując uczniom kształcenie na odległość, uwzględnia się zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną.  
  3. Przy doborze narzędzi przy tej formie kształcenia uwzględnia się aktualne zalecenia medyczne dotyczące czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.   
  4. Zaleca się przy realizacji kształcenia na odległość wykorzystanie materiałów rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.   
  5. W przypadku oddziału przedszkolnego i uczniów klas I - III szkoły podstawowej nauczyciel informuje rodziców i dzieci o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu. Komunikacja rodziców z nauczycielami odbywa się  poprzez platformę edukacyjną, służbową pocztę elektroniczną lub osobisty kontakt telefoniczny.   
  6. Nauczyciele przedmiotów i nauczyciele specjaliści, realizując kształcenie na odległość, dostosowują sposoby oraz metody pracy do potrzeb i możliwości swoich uczniów, w tym uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz z doświadczeniem migracji.

9.1 Ustala się następujący sposób  monitorowania i sprawdzania wiedzy ucznia oraz jego postępów  w nauce:  

9.2 Ocenianie zdalne odbywa się według takich samych zasad jak ocenianie stacjonarne. Nauczyciel obowiązany jest dostosować zakres wszystkich form sprawdzających do  realizowanego materiału oraz do możliwości psychofizycznych ucznia jak również szczególnych warunków, w jakich odbywa się nauka.     

9.3 Ocenianiu będzie podlegać :    

  1. a) wypowiedź ustna ucznia np. na zajęciach prowadzonych online lub podczas rozmowy telefonicznej,   
  2. b) zadana praca przesłana poprzez pocztę elektroniczną, mms, Microsoft Teams lub innymi dostępnymi kanałami komunikacyjnymi,   
  3. c) prezentacja multimedialna,     
  4. d) zdjęcie lub scan wykonanej pracy, quizy online. 

10.1  Warunki i sposób ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania   w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny.     

10.2 Od dnia wprowadzenia kształcenia na odległość do zakończenia zaistniałej sytuacji        
na ocenę zachowania będą miały wpływ:    

  1. a) wywiązywanie się z obowiązków ucznia, 
  2. b) przestrzeganie netykiety,   
  3. c) dbałość o piękno mowy ojczystej.   

 11.1. Egzamin klasyfikacyjny i poprawkowy będzie odbywać się tylko i wyłącznie w formie ustnej poprzez platformę Microsoft Teams wówczas  Komisja powołana przez dyrektora szkoły i zdający pracują zdalnie.     

11.2 Jeżeli uczeń nie posiada dostępu do komputera z łączem internetowym, wówczas dyrektor szkoły organizuje pracę komisji  w szkole, zapewniając warunki zgodne z zaleceniem GIS.   

 12. Każdy nauczyciel jest zobowiązany do realizacji zajęć  z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w ramach obowiązującego go przed dniem wejścia w życie rozporządzenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.   

  • 3      

13.1 Zgodnie z §18 Statutu Szkoły ze względu na specyficzne warunki nauki i uwzględniając  zasady BHP, ustala się długość jednostki lekcyjnej w wymiarze 30 minut i przerw międzylekcyjnych w wymiarze 15 minut.       

13.2  Wprowadza się następujący harmonogram zajęć:  

lekcja 1. – 8.30 – 9.00  

lekcja 2. – 9.15- 9.45  

lekcja 3. – 10.00- 10.30  

lekcja 4. – 10.45 – 11.15  

lekcja 5 – 11.30 -12.00  

lekcja 6. – 12.15 – 12.45  

lekcja 7. – 13.00- 13.30  

13.3 Wszystkie zajęcia odbywają się według obowiązującego dotychczas stałego planu lekcji.  

  • 4 

14.1 Zajęcia zostają podzielone na lekcje online prowadzone przez nauczyciela przedmiotu poprzez platformę Microsoft Teams  i lekcje offline – samodzielną pracę ucznia.  

14.2 Tematyka i zakres materiału do pracy online i offline zamieszczana jest na stronie internetowej szkoły-   www.sp89.edu.gdansk.pl   

14.3 Nauczyciele są obowiązani przekazać tematykę wraz z zakresem materiału dla danych oddziałów w czasie obowiązywania nauczania na odległość nauczycielowi odpowiedzialnemu za zamieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły.  

14.4 Obowiązkiem każdego wychowawcy jest diagnoza możliwości skorzystania przez ucznia z form zdalnego nauczania. Informacje o uczniach niemających możliwości korzystania z nauczania online należy przekazać wicedyrektorowi szkoły w celu zapobieżenia wykluczeniu ucznia.  

14.5 W przypadku nieuczestniczenia ucznia w lekcji online nauczyciel przedmiotu przesyła służbową pocztą materiały i informacje do wychowawcy, który obowiązany jest skontaktować się z rodzicami tego ucznia w celu ustalenia sposobu przekazania wyżej wymienionych materiałów. Możliwe jest przekazanie materiałów poprzez pocztę mailową nauczyciela lub odbiór osobisty rodzica w szkole po uprzednim przesłaniu tychże materiałów  na adres mailowy sekretariatu szkoły. O osobistym  odbiorze materiałów przez rodzica należy poinformować dyrekcję szkoły.     

15.1 Zajęcia  online z dziećmi oddziałów przedszkolnych i uczniami edukacji wczesnoszkolnej mogą odbywać się po wcześniejszym uzgodnieniu wychowawcy klasy z rodzicami uczniów danej klasy. Informacje o sposobach prowadzenia zajęć nauczyciel zobowiązany jest przekazać wicedyrektorowi szkoły.    

15.2 Wychowawcy klas I – III i oddziałów przedszkolnych są zobowiązani do poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu poprzez pocztę służbową nauczyciela.  

15.3 Nauczyciele klas I - III i oddziałów przedszkolnych  pozostają w miarę potrzeb
w kontakcie z  uczniami i rodzicami  tychże uczniów w godzinach swoich zajęć poprzez służbową pocztę mailową, e-dziennik i Microsoft Teams.   
 

16.1 Ustala się następującą liczbę godzin zajęć prowadzonych online dla poszczególnych poziomów klas:  

a)  klasy IV –  9 lekcji tygodniowo  

  1. b) klasy V –   10 lekcji tygodniowo 
  2. c) klasy VI –   11 lekcji tygodniowo 
  3. d) klasy VII – 13 lekcji tygodniowo 
  4. e) klasy VIII – 14 lekcji tygodniowo 

16.2  Nauczyciele klas IV –VIII w zależności od obowiązkowej liczby godzin nauczanego przedmiotu zobowiązani są do realizacji następującej liczby zajęć online:  

  1. a) 4 – 5 godzin – 2 lekcje tygodniowo,
  2. b) 2 – 3 godziny – 1 lekcja tygodniowo, 
  3. c) 1 godzina tygodniowo – 1 lekcja co drugi tydzień.

16.3  Na pozostałych godzinach wynikających z planu lekcji uczniowie pracują samodzielnie zgodnie z podaną na stronie szkoły tematyką zajęć i zakresem zadań.  

16.4 Zobowiązuje się nauczycieli do zapewnienia każdemu uczniowi i jego rodzicom możliwości  konsultacji. Nauczyciel  przekazuje im informację o formie i terminach tych konsultacji poprzez platformę GPE lub Microsoft Teams lub zostają podane przez dyrekcję szkoły. 

16.5 W celu wsparcia  samodzielnej pracy ucznia i możliwości przekazania informacji rodzicowi o postępach dziecka w nauce każdy nauczyciel zobowiązany jest wyznaczyć termin konsultacji dla danego oddziału w wymiarze:  

  1. nauczyciel realizujący nauczanie przedmiotu w wymiarze 2 – 5  godzin tygodniowo w danej klasie  wyznacza jedną godzinę konsultacji tygodniowo;  
  2. nauczyciel realizujący nauczanie przedmiotu w wymiarze 1  godziny  tygodniowo w danej klasie wyznacza jedną godzinę konsultacji co drugi tydzień; 
  3. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej realizujący 18 godzin tygodniowo w danej klasie   wyznacza 3 godziny konsultacji tygodniowo;
  4. Nauczyciel oddziału przedszkolnego wyznacza 4 godziny konsultacji tygodniowo.

16.6 Każdy wychowawca klasy zobowiązany jest wyznaczyć termin konsultacji z rodzicami   w wymiarze jednej godziny tygodniowo;

16.7 Nauczyciele wychowania fizycznego pozostają w czasie godzin swojej  pracy w gotowości do kontaktu z uczniem i jego rodzicem poprzez platformę GPE lub aplikację Microsoft Teams. Zamieszczają na stronie internetowej szkoły zestawy ćwiczeń dla ucznia możliwych  do wykonania w domu. Zajęcia FIT są realizowane według kalendarza.   

16.8 Nauczyciele specjaliści pedagogiki specjalnej ściśle współpracują z nauczycielami przedmiotów, wychowawcą klasy i rodzicami ucznia, dostosowują materiał edukacyjny       do potrzeb dziecka i udzielają porad oraz wsparcia uczniowi w bezpośrednim kontakcie    przez aplikację Microsoft Teams lub przez platformę GPE.    

16.9 Nauczyciele terapeuci zamieszczają przykłady różnorodnych  ćwiczeń dostosowanych    do potrzeb uczniów. Ściśle współpracują z wychowawcą klasy i pozostają  w kontakcie 
z
uczniem i jego rodzicami poprzez  aplikację Microsoft Teams lub przez platformę GPE. Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przygotowują również ćwiczenia, które przekazują bezpośrednio rodzicom za pomocą aplikację Microsoft Teams lub przez platformę GPE.  

 16.10 Pedagog szkolny i psycholog otaczają wsparciem pedagogiczno-psychologicznym wszystkich uczniów szkoły oraz ich rodziców. Pedagog szkolny pozostaje do dyspozycji uczniów i rodziców w godzinach  9.00 -13 oprócz czwartku, wówczas w godzinach 13.00 – 17.00.  Pedagog szkolny jest dostępny pod numerem telefonu: 698 424 949. Kontakt z psychologiem poprzez platformę GPE.   

16.11 Nauczyciele bibliotekarze zamieszczają na bieżąco na stronie internetowej szkoły informacje o ciekawych pozycjach książkowych zamieszczanych na bezpłatnych portalach internetowych, informacje o ciekawych kanałach edukacyjnych, w tym teatralnych i filmowych. Udzielają porad oraz wsparcia uczniowi, jego rodzicom i nauczycielom w bezpośrednim kontakcie przez aplikację Microsoft Teams lub przez platformę GPE.  

 16.12 Wychowawcy świetlicy pracują w godzinach 8.00-17.00. według grafiku opracowanego przez koordynatora świetlicy. Wyznaczony dyżur polega na kontakcie online przez aplikację Microsoft Teams z uczniami i rodzicami. Wychowawcy świetlicy zobowiązani są do pomocy uczniom przy ugruntowywaniu nabytej samodzielnie wiedzy, pomagają przy odrabianiu lekcji, proponują ciekawe formy relaksu i zabaw. Wspierają rodziców przy organizowaniu uczniowi czasu wolnego. Zamieszczają na stronie internetowej szkoły propozycje zabaw dla dzieci.     

 17. Nauczyciele raz na dwa tygodnie przesyłają wicedyrektorowi szkoły informację o realizacji podstawy programowej w tabeli przesłanej przez dyrekcję szkoły. Pierwszy termin przesłania informacji: 8 kwietnia 2020 r., następny zostanie podany bezpośrednio drogą mailową. 

 18. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 marca 2020 r.   

                                                                                                       Urszula Nazarko

                                                                                             Dyrektor Szkoły Podstawowej nr89

                                                                                                          w Gdańsku