KOMUNIKAT z dnia 21 maja 2020 r.
w sprawie organizacji zajęć rewalidacyjnych
w okresie czasowego funkcjonowania szkoły w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Drodzy Rodzice,
zgodnie z informacją przekazaną przez Ministra Edukacji Narodowej od 18 maja 2020 r. możliwe jest organizowanie dla dzieci i młodzieży zajęć rewalidacyjnych w szkołach, których działalność została czasowo ograniczona w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Zajęcia te będą miały charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich będzie zależało od decyzji rodziców dzieci. Przy organizacji takich zajęć zostaną uwzględnione możliwości placówki oraz bezpieczne warunki ich realizacji.
ORGANIZACJA
- W zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie, których rodzice zgłosili potrzebę organizacji zajęć
na terenie szkoły. Zgłoszenia odbywają się poprzez dziennik elektroniczny do Dyrektora Szkoły w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie zajęć.
- Zajęcia będę odbywały się zgodnie z harmonogramem i w reżimie sanitarnym.
- Liczba zajęć wynika z obowiązujących przepisów prawa, jest dostosowana do możliwości psychofizycznych dziecka, zgłoszonych potrzeb rodzica oraz uwzględnia możliwości organizacyjne placówki.
- Zajęcia będą odbywały się w formie indywidulanej.
- Sala, w której będą odbywały się zajęcia, będzie wietrzona przynajmniej raz na godzinę oraz dezynfekowana po każdych zajęciach.
- W przypadku, kiedy ze względu na brak zgody rodzica, bądź ryzyka wynikającego z charakteru zajęć lub zagrożenia zdrowotnego dziecka praca z uczniami będzie kontynuowana z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
BEZPIECZEŃSTWO
- W zajęciach mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek oznak chorobowych.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć uczniowie objęci kwarantanną lub izolacją.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia zostaną wyposażeni w razie konieczności w środki ochrony
- Osoby, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji zajęć, nie mają wstępu na teren szkoły.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
- Obowiązkowe jest dezynfekowanie rąk przed wejściem na teren placówki.
- Ustala się szybką ścieżkę komunikacji z rodzicami uczniów w przypadku ich złego samopoczucia poprzez kontakt telefoniczny. Rodzic zobowiązany jest do odbierania połączeń ze szkoły.
- Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem).
- Uczniowie będą informowani, w sposób dostosowany do ich możliwości, o konieczności unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Zostanie zachowany odpowiedni dystans społeczny, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Rodzic musi zadeklarować chęć udziału dziecka w zajęciach rewalidacyjnych w szkole poprzez przesłanie informacji przez e-dziennik do Dyrektora Szkoły w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie zajęć
- Rodzic przyprowadzający dziecko, wypełnia KARTĘ ZGŁOSZENIA (zał. nr 1), którą przekazuje pracownikowi szkoły przed rozpoczęciem zajęć.
- W pierwszym dniu obecności dziecka , przed rozpoczęciem zajęć, rodzic przekazuje pracownikowi OŚWIADCZENIE ( zał. nr 2 ).
- Rodzic zobowiązany jest przyprowadzić dziecko zgodnie z harmonogramem.
- Rodzice będą mogli przyprowadzać uczniów tylko do wyznaczonego miejsca z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy również rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Do szkoły dzieci są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe, tylko przez 1 rodzica/opiekuna.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki, należy niezwłocznie o tym fakcie powiadomić dyrektora szkoły np. poprzez kontakt telefoniczny.
- Dziecku należy przypominać o podstawowych zasadach higieny, podkreślając, że nie można dotykać oczu, nosa i ust oraz często myć ręce wodą z mydłem. Dziecko powinno też wiedzieć,że obecnie nie podaje się ręki na powitanie.
- Należy też zwrócić uwagę na prawidłowy sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pouczyć dziecko o regularnym myciu rąk wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Rodzic przyprowadza dziecko do wewnętrznych drzwi wejściowych i oddaje pod opiekę nauczycielowi - specjaliście.
- Rodzic ma obowiązek zapewnić dziecku indywidualną ochronę nosa i ust podczas drogi do i z placówki . Rodzic odbiera i przechowuje maseczkę dziecka.
- Rodzic zobowiązany jest do zabezpieczenia dziecka w ubrania stosowne do pory dnia i pogody oraz w podpisany bidon, który będzie uzupełniany w wodę ( z kranu) przez pracownika szkoły.
- Rodzic odpowiada za to, by dziecko nie przynosiło żadnych zbędnych przedmiotów.
- Dziecko przebywa na ternie szkoły tylko tyle czasu, ile to konieczne ze względu na czas trwania zajęć.
OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI TERAPEUTÓW
- Nauczyciel:
- prowadzi zajęcia rewalidacyjne w czasie wyznaczonym przez dyrektora szkoły;
- wyjaśnia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone;
- wietrzy salę, w której organizuje zajęcia,
- promuje zasady higieny – myje i dezynfekuje ręce przed i po kontakcie z uczniem,
- nie nosi biżuterii na rękach poniżej łokcia,
- ogranicza kontakt w każdej przestrzeni szkoły od współpracowników;
- usuwa z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć lub dezynfekować;
- Nauczyciel ma zwrócić uwagę na ewentualne sytuacje stresowe u dzieci związane z innym sposobem postępowania podczas zajęć niż dotychczas.
- Nauczyciel zobligowany jest systematycznie informować rodzica przez e-dziennik o zachowaniu dziecka w szkole i pozostawać w stałym kontakcie z pedagogiem i psychologiem w celu rozwiązywania sytuacji trudnych dla dziecka.
- Pedagog i psycholog każdorazowo po uzyskaniu informacji od nauczyciela sprawującego opiekę nad dzieckiem ma obowiązek skontaktować się z rodzicem w celu omówienia i rozwiązania powstałej trudności.
- O zaobserwowaniu podejrzenia choroby u dziecka lub u siebie należy powiadomić natychmiast dyrektora.
- Nauczyciel tak organizuje zajęcia, aby uczniowie nie przynosili na nie własnych przyborów.
- Nauczyciel jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji obecności ucznia na zajęciach.
- Nie wolno podczas zajęć korzystać z telefonu.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia zobowiązany wpuścić ucznia do szkoły przez wejście do szatni szkolnej, a po zajęciach odprowadzić do wyjścia z szatni.
- Terapeuta musi dopilnować, aby uczeń wchodząc do szkoły prawidłowo zdezynfekował ręce.
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
Każdy pracownik obsługi stosuje się do szczegółowej procedury zawartej w Zarządzeniu Dyrektora Szkoły nr 16 z dnia 21 maja 2020 r.